Kominiarki motocyklowe – zalety i wady

Kominiarki motocyklowe, nazywane także balaklawą, to część ubioru motocyklisty o kilku ważnych funkcjach. Jest jedną z najfunkcjonalniejszych części garderoby ze względu na wszechstronność zastosowania.

Zalety stosowania kominiarki

Najważniejszą z nich z zalet jest ogrzewanie głowy w czasie jazdy w zimniejsze dni. Jednak niska temperatura nie powinna być jedyną przyczyną zakładania kominiarki motocyklowej. Sama jazda, zwłaszcza z większymi prędkościami, powoduje zawirowania powietrza w okolicach kasku, co może narażać naszą szyję na kontakt z zimnym powietrzem, nawet latem. Drugim plusem używania balaklawy w letnie dni jest wchłanianie potu. W wyższych temperaturach nasze ciało szybciej się poci, zwłaszcza głowa, lepiej by prana była kominiarka motocyklowa niż wyściółka kasku. W przypadku tańszych „garnków”, bez wyjmowanych wyściółek, kominiarka może być niezbędnym wyposażeniem.

Wady balaklawy

Wady kominiarki motocyklowej nie wynikają z jej konstrukcji czy niewygody, ale ze spraw jej użytkowania. Trzeba po prostu pamiętać o kilku ważnych rzeczach przy jej stosowaniu. Jedną z najważniejszych rzeczy jest pamiętanie o ściągnięciu kominiarki w trakcie tankowania naszego pojazdu. Jeśli tego nie zrobimy możemy mieć rozmowę z obsługą stacji. Powodem jest problem w identyfikacji osoby tankującej. Podobny powód dotyczy nas w trakcie kontroli prze policję. Inną sprawą, dotyczącą bardziej kultury, jest ściągania balaklawy przed wejściem do sklepu, baru czy na stację benzynową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *